«Південний пішохідний бульвар» від FILIMONOV & KASHIRINA Architects»: призери конкурсу POLAND URBAN AWARDS – 2023

Игорь Коваленко | 15:03 10.01.2024 | 1679

Починаємо знайомити наших читачів з підсумками національного архітектурного конкурсу POLAND URBAN AWARDS – 2023, який пройшов деякий час тому в польській Академії Мистецтв (Варшава). Цей конкурс, нагадаємо, був організований медіа-холдингом DMNTR | «Дім та інтер’єр», медіа – партнером конкурсу виступив наш блог архітектури та дизайну IZBA, а генеральним спонсором – компанія JUNG POLSKA. На жаль, із двадцяти одного призового місця українські архітектори посіли лише два – і тому сьогодні ми з особливим задоволенням представляємо вам «Південний пішохідний бульвар» у м. Дніпро, який посів третє місце у номінації «ландшафтна архітектура та планування». «Південний пішохідний бульвар» спроектували дніпропетровські архітектори Сергій Філімонов та Наталія Каширіна (студія FILIMONOV & KASHIRINA Architects)

«Південний пішохідний бульвар» від FILIMONOV & KASHIRINA Architects»: призери конкурсу POLAND URBAN AWARDS – 2023

«Південний пішохідний бульвар» від FILIMONOV & KASHIRINA Architects»

— Поперед за усе треба зазначити, що «Південний пішохідний бульвар» був спроєктований на замовлення компанії ALEF ESTATE. «Південний пішохідний бульвар» знаходиться в самому центрі міста і є продовженням вже сформованого Кельнського бульвару (у минулому Катеринославського).

«Південний пішохідний бульвар» входить у ланцюг пішохідних вулиць, що зв’язують пр. ім. Дмитра Яворницького з Жандармською балкою, яка, в свою чергу, в перспективі буде освоюватися для житлових і громадських функцій. До реконструкції вулиця Південна відігравала незначну роль у вулично-дорожній мережі і була, скоріше, паркувальним майданчиком з низьким рівнем благоустрою і майже повною відсутністю дерев.

«Південний пішохідний бульвар» фактично сформований забудовою, яка за останнє десятиліття була істотно перевлаштована.

Головною ландшафтною домінантою, якою характеризується «Південний пішохідний бульвар», є штучний струмок, який тягнеться через весь «Південний пішохідний бульвар».

Цей «струмок» символізує підземну річку під назвою   Жабокряч, яка протікає прямо під бульваром. На початку двадцятого сторіччя ця річка була схована у підземний колектор.

Через велику кількість у цьому місті підземних інженерних мереж відкрити річку зараз немає можливості, тому було прийнято рішення зробити «відбиток» підземної річки у вигляді штучного струмка. До речі, цей штучний струмок, — це найдовший штучний струмок в Україні.

Струмок вироблений із цільних блоків місцевого граніту. Його довжина 200м (на першому етапі поки що реалізовано тільки 100м).

Функціонально «Південний пішохідний бульвар» у Дніпрі поділений на дві зони: транзитну зону, яка простягається вздовж забудови, і багатофункціональну зону посередині (тут розташовані тихі зони відпочинку та дитячий майданчик). У центральній частині висаджені два ряди дерев. Схема мощення бульвару має модульну сітку (4,8×4,8м). Це досягнуто різноманітними засобами обробки місцевого граніту. Типи мощення взяті з уже реалізованого Кельнського бульвару для максимальної спорідненості сприйняття існуючого і щойно спроектованого громадських просторів.

У місці «з’єднання» двох бульварів розташована скульптура заввишки 7 метрів під назвою «Атлант». Ця скульптура, треба відзначити, є своєрідним символом самопробудження, тобто звільнення від трьох головних життєвих кордонів: фізичного (розірвані кайдани на ногах), соціального (розірваний ланцюг на рівні сонячного сплетіння), і внутрішнього  (розірвані кайдани на рівні плечей-серця-легенів). Скульптуру виконали з бронзи українські митці Єгором і Микита Зігури. Треба відзначити також, що освітлила «Південний пішохідний бульвар» компанія Expolight.

Ну і на закінчення, слід відзначити, що, окрім третього місця на конкурсі POLAND URBAN AWARDS – 2023, «Південний пішохідний бульвар» у Дніпрі був відзначений        як номінант на Премію Європейського Союзу в області сучасної архітектури – Mies van der Rohe Awards 2024, — та потрапив у лонг-лист Dezeen Awards 2022 у номінації розробка та втілення дизайну освітлення.