Психологія дизайну інтер’єру: як дизайн нашого житла впливає на наш настрій та психічне здоров’я

Игорь Коваленко | 17:04 06.08.2023 | 1423

Кожен із нас, ймовірно, погодиться з тим, що психічне здоров’я і, відповідно, позитивний настрій – це умова sine qua non для нормального існування кожного індивіда. Факторів, що впливають на те й інше, дуже багато, і далеко не останнє місце серед них займає навколишнє оточення – або, простіше кажучи, інтер’єр простору, в якому ми знаходимось. Психологія дизайну інтер’єру має враховуватися незалежно від того, де ми знаходимося – вдома, в офісі, у улюбленому кафе чи, навіть, у гостях. Ось чому така важлива робота дизайнера інтер’єру – адже власник житла, зокрема, не зможе отримати повний та всеосяжний релакс протягом уїк-енда, якщо його житловий простір невдало спроектований та естетично непривабливий. Сьогодні наш експерт Маріана Карнейро (компанія LUXXU) розповість про те, як працює психологія дизайну інтер’єру, і підкреслить кілька ключових моментів, які нам слід враховувати при оформленні свого житла, щоб почуватися максимально комфортно.

Психологія дизайну інтер'єру: як дизайн нашого житла впливає на наш настрій та психічне здоров'я

Дизайн інтер’єру – Людмила Польщак, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Психологія дизайну інтер’єру

Виберіть правильні кольори

Не секрет, що кольори дуже сильно впливають на наш настрій і навіть на стан здоров’я — наприклад, дослідження показали, що, коли в інтер’єрі занадто багато червоного, це може збільшити у вас частоту серцевих скорочень. Ось деякі колірні ефекти, які зазвичай враховують дизайнери інтер’єрів:

— Синій колір символізує небо та море, тому психологія дизайну інтер’єру рекомендує його використання для створення максимально розслаблюючої атмосфери. А темніші відтінки синього – такі, як темно-синій та «королівський синій» – сьогодні популярні на кухнях та у ванних кімнатах.

Дизайн інтер’єру – арт-студія KLAG, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

— Червоний колір психологія дизайну інтер’єру асоціює із життєвою силою, енергією та любов’ю. Звичайно, велика кількість червоного може викликати негативні емоції, але в помірних кількостях червоний колір може бути теплим і привабливим.

Дизайн інтер’єру – Ірина Бойко, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

— Білий колір — уособлення чистоти та яскравості. Але якщо колись повністю білі інтер’єри були дуже популярні, то сьогодні дизайнери акцентують білі кімнати металіками або яскравими кольорами.

Дизайн інтер’єру – Vakuenkodesign, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

— Жовтий колір асоціюється із сонячним світлом і щастям, набуттю якого, як вважає психологія дизайну інтер’єру, цей колір і сприяє. Сьогодні пастельно-жовті тони часто використовуються у дитячих спальнях, особливо у гендерно-нейтральних дитячих кімнатах.

Дизайн інтер’єру – студія M2 design , фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

– Фіолетовий колір, як стверджує психологія дизайну інтер’єру, створює відчуття розкоші. Водночас він часто використовується в інтер’єрах у богемному стилі, оскільки асоціюється із творчістю та експериментами.

Дизайн інтер’єру – Альона Нанкевич, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Наголосіть на своїй індивідуальності

Насправді практично неможливо зустріти два абсолютно ідентичні проекти. І створити позитивний життєвий простір можна, тільки якщо адаптувати його безпосередньо для вас і тільки для вас, врахувавши всі ваші побажання, смаки та уподобання.

Дизайн меблів – студія DEFO, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Створіть ідеальний світловий сценарій

Як відомо, природне світло впливає на нас позитивно, а темрява, навпаки, може нас пригнічувати. Тому психологія дизайну інтер’єру стверджує: краще за усе, якщо вікна розташовані так, щоб у них потрапляло якнайбільше світла. Звичайно, розташування вікон часто знаходиться поза вашим контролем, але ви все одно можете впливати на наявність світла в кімнаті. Якщо ви не бажаєте затемнювати сонячне проміння, повісьте на вікна напівпрозорі штори.

Дизайн інтер’єру – PARA Studio, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Раціонально використовуйте простір

Зазвичай безлад викликає у нас негативні емоції — подумайте, наприклад, про посуд, що скупчився в раковині, або купу свіжовипраної білизни, яку потрібно скласти в шафу. Коли йдеться про організацію простору, психологія дизайну інтер’єру однозначно стверджує: краще менше, ніж більше. Звичайно, завжди є противага — занадто багато простору, що не використовується, може викликати почуття самотності. Тому навіть мінімалістичні інтер’єри зовсім не обов’язково означають порожнечу – це лише вибір більш простого дизайну, відмова від яскравих принтів та дотримання обмеженої палітри кольорів.

Дизайн інтер’єру – L. Studio, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Використовуйте принципи фен-шуй

Фен-шуй — це давня східна філософія, яка прагне встановити в житлі гармонійне поєднання всіх чотирьох стихій. Фен-шуй стверджує, що оптимальне розміщення предметів та меблів у нашому житлі приваблює позитивну енергію, яка забезпечує нам багатство, покращення стосунків, щастя, удачу та багато інших бонусів.

Розгляньте  вертикальний простір, візуально збільшіть висоту кімнати, щодня зводьте до мінімуму безлад і додайте кілька рослин, оскільки вирощування ще однієї живої істоти в будинку вважається хорошим фен-шуй.

Дизайн інтер’єру – GV-Design, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф

Підтримка передпокою у чистоті та привабливості, а також включення в інтер’єр металевих акцентів теж приваблює позитивну енергію – послідовники фен-шуй використовують такі фрагменти вже не одну тисячу років.

Дизайн інтер’єру – Петро Сомило, Яна Ковалевська-Бродян, фото інтер’єру – Татьяна Коваленко интерьерный фотограф