ЖК «Вежі-2» у Дніпрі: масштабність та сомасштабність, або рівняймось на Європу

Игорь Коваленко | 15:23 25.10.2023 | 1507

«Одна трефа – не дві трефи», — це вираз, популярний серед преферансистів, цілком можна було б використувати у якості епіграфа до цієї публікації. Сьогодні практично неможливо знайти мешканця України, який, як кажуть у деяких колах, хоч краєм вуха не чув би про славнозвісний ЖК «Вежі» у Дніпрі. Побудований близько двадцяти років тому за проектом архітектора Олександра Дольника, цей житловий комплекс на момент будівництва був, як стверджували деякі джерела, найвищою спорудою України. Завдяки своїй масштабності, багатофункціональності та нетрадиційному архітектурному рішенню ЖК «Вежі» став не просто однією з найвідоміших новобудов цього мегаполісу, але навіть свого роду візитною карткою Дніпра – його зображення нерідко можна було побачити у різноманітних рекламних проспектах. І ось тепер, як нещодавно стало відомо, у Дніпрі (якщо говорити конкретно, на перехресті Мануйлівського та Слобожанського проспектів – прим. ред.) збираються побудувати ще один багатофункціональний житловий комплекс із схожею назвою — а саме, ЖК «Вежі-2», — який має стати, так би мовити, «лівобережною відповіддю» відомим «Вежам», розташованим на правому березі. Саме про новий житловий комплекс нещодавно йшлося на одній із містобудівних рад Дніпра – втім, про все по порядку.

ЖК «Вежі-2» у Дніпрі: масштабність та сомасштабність, або рівняймось на Європу

ЖК «Вежі-2» у Дніпрі.

Майбутній ЖК «Вежі-2», що планують звести на тому місці, де зараз розташовані ринок та паркування, може стати символом лівобережної частини Дніпра — за ідеєю, він має перегукуватися з уже існуючими житловими комплексами «Маяк» та «Брама». Проектна пропозиція, яку розглядали на містобудівній раді, передбачає, що ЖК «Вежі-2» складатиметься з двох висотних веж і розташованого між ними триповерхового торговельного комплексу, в якому мають бути обладнані спортивні центри, кінотеатр та інші заклади розважального характеру.

Висота ближньої до Слобожанського проспекту споруди ЖК «Вежі-2» має становити, відповідно до проектної пропозиції, сто тридцять метрів. Передбачається, що тут буде тридцять вісім поверхів – три технічні та тридцять п’ять житлових, на яких розмістяться сімдесят однокімнатних, сто сорок двокімнатних та сімдесят трикімнатних квартир.

Друга з веж, що входитимуть у ЖК «Вежі-2», поки що умовно називається «Готельною». Передбачається, що в ній буде на один поверх менше, ніж у першій, причому двадцять один із них займе готель, десять – офісні приміщення, один – ресторан, три увійдуть до складу торговельного комплексу, а ще два хочуть зробити технічними. Крім того, у цій вежі планують створити підземний п’ятиповерховий паркінг, розрахований на вісімсот автівок.

Ось що сказав архітектор Ігор Саєнко, який займався передпроектними розрахунками ЖК «Вежі-2». «Варіант, який ми сьогодні розглядаємо – вже восьмий. На самому початку я пропонував звести на цьому місці два 16-поверхові будинки, які набагато гармонійніше вписувалися в навколишню забудову. Але інвестори хочуть, щоб ЖК «Вежі-2» стали максимально яскравим і незабутнім об’єктом. Розглянуті сьогодні візуалізації – це не більше ніж схематичне позначення майбутнього ЖК «Вежі-2». Надалі інвестори збираються влаштувати конкурс на найкращу архітектурну ідею та вибрати оптимальний із представлених варіантів».

Архітектор Ігор Саєнко

До речі, не можна не відзначити, що думки учасників містобудівної ради щодо проекту ЖК «Вежі-2» були далеко не однозначними. Одні з них вважають, що в даному районі вже існує досить щільна забудова, тому реалізація такого масштабного проекту – завдання навряд чи здійсненне, інші наполягають на тому, що ЖК «Вежі-2» потрібно суттєво зменшити у порівнянні з проектною пропозицією.

Архітектор Ольга Подушкина

«Ці об’єми надмірно масштабні для даного району, – вважає, наприклад, Ольга Подушкина, відома багатьом нашим читачам як автор проекту нещодавно зведеного у Дніпрі бізнес-центру «PSHKN». – Я відвідала кілька європейських країн, і можу з упевненістю сказати, що в Європі такі випадки є абсолютно неможливими. Це буде, як кажуть, «слон у посудній лавці». Висоту першої вежі потрібно зменшити щонайменше на третину. Другу вежу можна зробити ще нижчою, і тоді вона гармонійно впишеться в забудову».

Підсумки містобудівної ради підбив головний архітектор Дніпра Дмитро Волик. Він, зокрема, нагадав про те, що майже чверть століття тому подібний проект уже хотіли реалізувати на ж/м «Сонячний», створивши таким чином новий висотний символ лівобережної частини Дніпра, але проект, зрештою, так і залишився проектом.

Головний архітектор Дніпра Дмитро Волик

«Діалог між ЖК «Вежі-2» та ЖК «Брама» може стати дуже цікавим, — зазначив головний архітектор Дніпра. – А будівництво нового ЖК може стати помітним кроком до перенесення функцій центру міста на лівий берег, про що ми говоримо вже давно. І взагалі, новий комплекс – звісно, за умов його вдалого рішення — зможе задавати тон висотним будинкам на Слобожанському проспекті, проекти яких ми розглядали раніше. А всі висловлені архітекторами побажання інвестори сьогодні почули і, гадаємо, врахують у подальшій роботі», — сказав Дмитро Волик. Що ж, сподіваємося, що так воно і буде – як це зазвичай буває у цивілізованих країнах.

Джерело – gоrоd.dp.ua.