Starbase у новому статусі: місто без архітектури, але з розкішним видом на Ріо-Гранде – містобудівний проект Ілона Маска

Игорь Коваленко | 10:28 12.05.2025 | 1424

Сьогодні важко знайти людину, яка б не знала, хто такий Ілон Маск — підприємець, скандально відомий своїми екзальтовано-амбітними проектами, інвестор, власник соціальної мережі Twitter (тепер – Х.), старший радник президента США і взагалі найбагатша людина планети. Перефразовуючи старовинну пісеньку, можна сказати: Ілон може, Ілон може все, що завгодно — створити платіжну систему (PayPal), налагодити масове виробництво електромобілів (Tesla), організувати нейротехнологічну компанію (Neuralink), запустити грандіозний космічний проект (SpaceX) і навіть, як він сам стверджує, колонізувати Марс (щоправда, це поки що залишається проектом). І створити нове місто він теж може: це з’ясувалося кілька днів тому, коли Starbase (приватний космодром, що належить компанії «SpaceX) отримав офіційний статус міста – втім, про все по порядку.

Starbase у новому статусі: місто без архітектури, але з розкішним видом на Ріо-Гранде – містобудівний проект Ілона Маска

Starbase у новому статусі

Starbase з’явився зовсім не так, як з’являлися міста, наприклад, на території колишньої горезвісної шостої частини суші. Так, Санкт-Петербург був створений завдяки рабській праці сотень тисяч кріпаків, а, скажімо, Комсомольськ-на-Амурі — завдяки такій самій рабській праці ув’язнених (здебільшого за 58- статею) за активної участі комсомольських фанатиків. Так от, такі міста, як то кажуть, і поряд не стояли з новим містом Starbase, яке з’явилося як втілення давньої мрії Ілона Маска внаслідок вільного волевиявлення простих американських громадян.

Спочатку штаб-квартира компанії SpaceX розташовувалась у Каліфорнії. Але в 2014 році Маск вирішив змінити «золотий штат» на «штат самотньої зірки» і переніс її до Техасу – туди перемістилися всі співробітники компанії разом з виробничими потужностями. Так, у Південному Техасі, там, де Ріо – Гранде впадає в Мексиканську затоку, виникла «міні-імперія» Ілона Маска під назвою Starbase з населенням у кілька сотень людей. До неї увійшли потужний промисловий комплекс із виробництва космічних кораблів Starship, пусковий комплекс для випробування тих самих ракет — тобто, по суті, приватний космодром SpaceX, — і, звичайно ж, штаб-квартира компанії.

Весь цей потужний виробничий комплекс Маск давно мріяв перетворити на корпоративне місто і робив для цього усе, що тільки міг. «Створюю нове місто Starbase у Техасі. Звідти – на Марс, потім – до зірок», – написав він деякий час тому у соціальній мережі X (колишній Twitter – прим. ред.).

І ось нарешті кілька днів тому ця мрія мультимільярдера здійснилася, коли в ході голосування, проведеного серед місцевих жителів, майже 98% голосів було віддано за те, щоб Starbase отримав офіційний статус корпоративного міста. «Starbase, тепер справжнє місто!», — негайно заявив Маск у тій самій мережі Х. Що ж, як бачимо, мрії іноді здійснюються – особливо якщо до цього докласти відповідних зусиль.

Отже, Starbase тепер офіційно вважається містом, яке належить до категорії С (у США – категорія муніципалітетів із населенням менше 5 000 осіб). Територія Starbase становить близько 1,6 квадратних миль (або 3,9 кв. км). І ось тут ми підходимо до найголовнішого: у місті Starbase практично немає того, що, по суті, у першу чергу робить населений пункт повноцінним містом, а саме – архітектури у кращому значенні цього слова.

Споруд виробничого характеру в Starbase, звичайно, вистачає, а ось архітектура як «мистецтво проектувати та будувати будівлі, споруди та їх комплекси, що створюють матеріально організоване середовище для життя та діяльності людей відповідно до їх естетичних поглядів» тут повністю відсутня.

Башта для запуску і прийому ракет заввишки в 480 футів, численні виробничі площі і навіть власне штаб-квартира компанії, яка знаходиться поряд з космодромом (саме в ній відбувалося голосування), — не кажучи вже про модульні будинки і трейлери, в яких живе лише невелика частина співробітників компанії, оскільки більшість їздить на роботу з довколишнього містечка – усе це не має до архітектури рівно ніякого відношення. Загалом, як сказав якийсь турист, що відвідав нещодавно Starbase, «там нема на що дивитися, крім ракет».

Зараз, після того, як Starbase отримав офіційний статус міста, ця ситуація має змінитись. Вже відкрито школу та медичну клініку, наразі розробляються плани щодо розширення Starbase до повноцінного корпоративного міста з житлом для великої кількості працівників, магазинами та ресторанами – словом, усім тим, що потрібно для нормального існування городян.

Зокрема, в Starbase планується спорудження будівлі громадського призначення площею 20 000 квадратних футів, рекреаційної будівлі площею 16 000 квадратних футів і ТРЦ «RioWest», в якому розмістяться продуктовий магазин, роздрібні магазини та ресторан площею 7 700 квадратних футів, де буде тераса з розкішним видом на Ріо-Гранде.

Що ж, тепер залишається тільки сподіватися, що вже в недалекому майбутньому така ситуація з архітектурою в Starbase зміниться на краще. Бо тільки тоді Starbase зможе стати не просто «населеним пунктом, а справжнісіньким містом у повному розумінні цього слова і з усіма архітектурними наслідками, що випливають з цього. І вже тоді жителі нового міста, нарешті, зможуть милуватися не тільки величною річкою, а й не менш величною найсучаснішою архітектурою.

Фото з відкритих джерел