Genius loci Украіни: «Українська ДНК» на La Biennale di Venezia

Игорь Коваленко | 18:01 08.05.2023 | 942

Що б не говорили з цього приводу переконані матеріалісти, але зв’язок людини з місцем її народження та проживання очевидний (звичайно, з метафізичної точки зору – прим. ред.). У існуванні так званого genius loci (геній місця) були твердо переконані ще давні римляни. Забутий у наступні періоди історії, термін genius loci набув другого народження з початком епохи класицизму: набувший популярності спочатку серед англійських літераторів вісімнадцятого століття, термін genius loci не втрачає своєї актуальности й сьогодні. Американський журналіст П. Вайль навіть назвав так свою книгу, де на прикладі багатьох світових знаменитостей показує, як місце народження вплинуло на їхню творчість. Більш того, genius loci впливає не тільки на харизму окремої особистості — саме під впливом genius loci складається генотип того чи іншого етносу. Показати, як genius loci вплинув на формування українського генотипу – ось головна мета проекту «Українська ДНК», який буде представлений на архітектурній La Biennale di Venezia з вісімнадцятого травня по двадцяте червня цього року.

Genius loci Украіни: «Українська ДНК» на La Biennale di Venezia

Genius loci України

Організаторами проекту виступають Архітектурна Палата НСАУ та асоціація Design4Ukraine. Координатор, а також менеджер проекту – Роберто Б’янконі. Куратори проекту – Ганна Кірій (Архітектурна палата НСАУ), Ганна Манако (кераміст), Анастасія Білецька (амбасадор асоціації Design4Ukraine у Швейцарії) та Ольга Нешта (докторка філософії в архітектурній галузі).

Проект “Українська ДНК” має своєю метою дослідження genius loci території української держави та його вплив на формування української національної культури. Проект має показати загальноєвропейський генезис нашої держави, яка завжди була і залишається невід’ємною частиною Європи із загальнонаціональними цінностями (вибачте за тавтологію – прим. ред.), що дійшли до нас з давніх-давен — як би не намагалися численні заангажовані ідеологи довести протилежне.

Ганна Кірій (Архітектурна палата НСАУ)

«Наш проєкт має розказати світовій спільноті про українську ДНК, при чому використати для цього мову архітекторів. Нам вельми хочеться, щоб голоси українських архітекторів були почуті в світі, бо, коли триває війна, нам не можна гаяти часу, оскільки ми повинні донести до цивилізованого суспільства свої думки”, – каже одна з кураторів проєкту Ганна Кирій (і про це ще буде сказано нижче).

Це тим важливіше, що зараз ворог безжально та безпощадно руйнує українські пам’ятки архітектури, історії та культури. Саме цьому наш проект покликаний донести до відвідувачів La Biennale di Venezia справжню украінську історію через дослідження впливу genius loci на формування українського генотипу, бо зараз нам як ніколи важливо захистити нашу ідентичність від спроб агресора зазіхнути на неї».

Дарія Альошкіна, витинанка з серії  «Мереживо століть»

«Наша експозиція на La Biennale di Venezia – це свого роду подорож у часі провідними моментами історії українського народу, від відомої всьому світу Трипільської культури до наших часів, коли Україна змушена відбивати ворожу агресію», — додає Анастасія Білецька. У єкспозицію входять серія масштабних витинанок Дарії Альошкіної  «Мереживо століть», серія арт-об’єктів «Ризома», виконаних Діаною Біліченко з коріння української пшениці, піктограми Орнелли Остапенко, що створені за мотивами історичних сюжетів, та капсула часу «ТУТ».

Діана Біліченко, арт-об’єкт з серії «Ризома»

Ну, а тепер – увага: організатори проєкту дуже хочуть, щоб до світової спільноти звернулося якомога більше українських архітекторів. Тому вони просять кожного з них зробити відеозвернення, а з них потім буде змонтовано цілий фільм «Голос українських архітекторів» — це буде справжня кульмінація проекту. Як саме це можна зробити, дивіться тут: https://docs.google.com/…/1lmlpriKRIDJ…/viewform… Організатори чекають на ваші голоси – отже, долучайтеся до проєкту.