Метафізика & абстракція: виставка абстрактного живопису Анатолія Меньківа, присвячена Дню Білого Лотоса

Игорь Коваленко | 19:42 18.05.2025 | 1363

Деякий час тому колишній класик намагався переконати людство у тому, що буття, начебто, визначає свідомість. Може, саме так воно й є – принаймні, переконані матеріалісти вважають, що так воно й є насправді. Але, як то кажуть, насправді все не так, як у дійсності, тож іноді ця парадигма діє, що називається, з точністю до навпаки. Це стосується, насамперед, нематеріальної сфери діяльності людини – зокрема, мистецтва. Яскравим прикладом тому стала персональна виставка абстрактного живопису Анатолія Меньківа «Метафізика, або діалог завтрашнього дня…» (надалі – «Метафізика»)  — втім, про усе порядку.

Метафізика & абстракція: виставка абстрактного живопису Анатолія Меньківа, присвячена Дню Білого Лотоса

Метафізика & абстракція

IZBA Dossier: Анатолій Меньків – відомий український художник та дизайнер, співзасновник та голова осередку Спілки дизайнерів України у Дніпрі, член Національної спілки художників України, автор багатьох дизайнерських об’єктів, які були представлені на численних виставках та фестивалях. Роботи художника зберігаються в музеях, галереях та приватних колекціях України, США, Італії, Іспанії та Британії. Разом х дружиною, графічним дизайнером Оленою Барановською, заснував Міжнародну дизайн-студію «Baranovska&Menkiv Inc.» , а у  2004 році разом з нею ж організував Міжнародний фестиваль дизайну «COW» («Корова»), який сприяє популяризації України у світі, бо в ньому щороку беруть участь дизайнери з більш ніж 30 країн світу.

Отже, 8 травня у Дніпрі відбулося відкриття персональної виставки Анатолія Меньківа «Метафізика». Забігаючи наперед, зазначимо, що назва виставки обрана не випадково: справа у тому, що саме 8 травня теософи всього світу святкують День Білого Лотоса (White Lotus Day), вшановуючи пам’ять Олени Петрівни Блаватської – окультної філософині, засновниці Теософського товариства та авторки всесвітньо відомої «Таємної доктрини).

Як відомо, ця видатна жінка майже 200 років тому народилася у Катеринославі (теперішній Дніпро) – саме у будинку, де вона народилася, зараз знаходиться «Музейний центр О. П. Блаватської та її родини» . Ось саме там й відбулося відкриття виставки «Метафізика», яка стала справжнім сюрпризом для усіх прихильників творчості Анатолія Меньківа – і ось чому. Справа у тому, що вже багато років він у своїй творчості – як мистецькій, так і дизайнерський – використовував суто фігуративні прийоми, тобто, так би мовити, «працював в реалізмі». А усі ті картини, що представлені на виставці «Метафізика», належать до суто абстрактного живопису – втім, краще, мабуть, надати слово самому автору проекту «Метафізика», художнику Анатолію Меньківу.

— Проект «Метафізика», присвячений Дню Білого лотоса – дню пам’яті Олени Петрівни Блаватської, — охоплює серію моїх робіт, створених протягом останніх п’ятьох років. Поштовхом для реалізації цього проекту стали, з одного боку, події, які змінили життя кожного українця і не заслуговують на згадку, а з другого – моє знайомство з життям і творчістю нашої видатної землячки, яка зробила помітний внесок у світову культуру. Тож, моя творча енергія мала знайти вихід – і вона, нарешті, знайшла його, втілившись у проекті «Метафізика».

Увесь спектр моїх внутрішніх почуттів та переживань, які викликали  — і не тільки в мене, як в митця, а й, мабуть, у всіх українців — події останніх трьох з лишком років,  знайшов вихід у вигляді цих абстрактних творів, які й ввійшли у мій новий проект «Метафізика».

Абстрактний стиль був обраний мною для створення цих картин зовсім невипадково. Абстрактне мистецтво сьогодні актуальне, як ніколи, воно своєрідне, але й водночас дискусійне, адже привертає увагу своєю неповторністю.  А ще, як вважають мистецтвознавці, абстракціонізм використовує базові елементи візуальної мови — колір, форму та лінію, — а головними якостями його є експресія, текстура, композиція та процес її створення.

Треба зазначити також, що назва для проекту «Метафізика», як мені здається, чудово відображує суть цього стилю, бо абстракціонізм відрізняється від реалізму рівно тією ж мірою, як метафізичний світогляд від матеріалістичного (і з цим не можна не погодитися  – прим. ред.). І саме тому проект «Метафізика» присвячений дню пам’яті Олени Петровни Блаватської, одної з найяскравіших зірок на небосхилі метафізичного мислення.

Отже, проект «Метафізика» — це моя спроба передати філософію особистих переживань автора через сукупність можливостей кольору, форми та лінії, які, сподіваюсь, мені вдалося гармонійно скомпілювати у цих картинах. Композиційні рішення більшості робіт побудовані на поєднанні фрагментів умовного орнаменту, ніби одягнутих у різноманітні ефектні за формою різнокольорові лінії, що створюють додаткову світлотіньову гру.

Хочу зазначити також, що жодна з цих робіт не має назви: цим я начебто закликаю глядачів розпочати діалог про сприйняття кожним своїх внутрішніх відчуттів – і я сподіваюсь, що цей діалог обов’язково відбудеться.

Виставка «Метафізика» працюватиме до 30 червня цього року за адресою: «Музейний центр О. П. Блаватської та її родини», м. Дніпро, вул. Ярослава Мудрого, 11. Часи роботи – з 11:00 до 16:00, вихідні: субота, неділя. Екскурсії за попереднім замовленням за тел.: 067-562-57-01. Ну, а нам, за традицією,  залишається лише щиро побажати автору та організаторам виставки подальших творчих успіхів та якомога скорішої перемоги над ворогом.