ЖК + ЖК + ЖК: як нещодавно пройшла архітектурно-містобудівна рада в Дніпрі, присвячена забудові одного з найстаріших кварталів міста

Игорь Коваленко | 17:13 25.08.2024 | 1324

Як ми неодноразово відзначали на сторінках нашого блогу, попри те, що наша країна вже два з половиной роки протистоїть підступним агресорам, їм досі не вдалося – і треба сподіватися, ніколи не вдасться – перетворити наше життя на некерований хаос. Слоган «business as usual», вперше висунутий у Великій Британії за часів першої світової війни, залишається сьогодні актуальним для більшості українців: як і до початку повномасштабної агресії, архітектори проектують багатофункціональні ЖК і розробляють детальні плани територій різноманітних кварталів, дизайнери роблять проекти інтер’єрів для нових квартир, інтер’єрні фотографи проводять їх фотосесії, а спеціалізовані видання публікують їх на своїх сторінках – втім, час вже перейти к нашій сьогоднішній темі. Отже, як нещодавно стало відомо, у м. Дніпро, на проспекті Науки (колишній проспект ім. Гагаріна) — а точніше кажучи, навпроти  так званої «Нагорки» (офіційна назва — ТЦ «Нагорний») — планують забудувати історичний квартал і звести три багатофункціональних ЖК. Квартал, про який йдеться, обмежений вже згаданим проспектом Науки, вулицями Бригадною, Чекмарьова та Архітектора Петрова (колишня Чернишевського).

ЖК + ЖК + ЖК: як нещодавно пройшла архітектурно-містобудівна рада в Дніпрі, присвячена забудові одного з найстаріших кварталів міста

Так має виглядати один з нових ЖК 

ЖК + ЖК + ЖК

Проекти усіх трьох ЖК різної висотності, виконані архітектором Михайлом Аліповим, були розглянуті на архітектурно-містобудівній раді Дніпра. Думки членів  містобудівної ради щодо цього проєкту розділилися, проте в цілому його схвалили, і головний архітектор Дніпра Дмитро Волик рекомендував автору продовжувати роботу у тому ж напрямку. Там же було затверджено план забудови цього кварталу. Власне кажучи, для розгляду проектів ЖК та плану забудови кварталу архітектурно-містобудівна рада збиралася тричі. Справа в тому, що основна складність цього проекту – можна навіть сказати, інтрига — полягає в тому, що квартал, про який йдеться, як вже було зазначено, є історичним, і поряд з майбутніми новими ЖК знаходяться п’ять дореволюційних будівель, які збереглися до наших часів. Отже, до складу цих трьох ЖК було вирішено включити п’ять фасадів старовинних будівель, причому два з них повністю збережуть і відреставрують, а ще три було вирішено частково розібрати, трансформувати та відновити, оскільки вони знаходяться у набагато гіршому стані – принаймні, поки що було прийняте саме таке рішення.

Проектом передбачене створення великої кількості паркомісць

– Цей квартал входить до першого історичного ареалу міста, і його стосуються обмеження, пов’язані з історичною забудовою, — зазначив архітектор Юрій Єрошек. Саме він виконав детальний план території цього кварталу, який був у цілому схвалений членами архітектурно-містобудівної ради. — Для цього кварталу характерна чітко сформована периметральна забудова (саме так здійснювалося планування нашого міста від самого його заснування), крім тієї його частини, де декілька будівель прийшли у занепад – і саме там планується зведення нових багатофункціональних ЖК. Ці ЖК мають бути сформовані таким чином, щоб максимально вписатися в історичне середовище цього району.

На цьому місці знаходяться старі дореволюційні будівлі

N.B. Мабуть, окремо слід спинитися на тому, які саме історично цінні об’єкти розташовані у цьому кварталі. По-перше, це значуща історична будівля, яка рекомендована для взяття на облік у якості об’єкту культурної спадщини у галузі «архітектура» — це будинок, де розташовані квартири викладачів Дніпропетровського металургійного інституту» (пр. Науки, 21). По-друге, це об’єкт культурної спадщини із категорією цінності «значна історична будівля» (пр. Науки, 31). По-третє, це об’єкти культурної спадщини із категорією цінності «рядова історична забудова» (вул. Архітектора Олега Петрова 6, 8 та 10, та вул. Бригадна, 1, 1Б, 3 та 5). І, нарешті, по-четверте, це ще деякі об’єкти культурної спадщини із категорією цінності «малоцінна історична будівля».

Так виглядає план забудови кварталу, який було затверджено на архітектурно-містобудівній раді

– Зараз щільність населення кварталу, загальна площа якого складає 2,8 гектара, дорівнює десь 299 особам на гектар, – зазначив далі  Юрій Єрошек. – Після побудови трьох ЖК щільність зросте до 490 осіб на гектар, що цілком відповідає вимогам до сучасного містубуівництва. Нашими найважливішими завданнями були вирішення питання додаткового озеленення кварталу, створення дитячих, спортивних та інших майданчиків, а також формування проїздів для спецтехніки та пішохідних зв’язків усередині кварталу – усе це було зроблено. Так, озеленення кварталу суттєво зросте – у тому числі й за рахунок площ на терасах ЖК. До речі, в проектах усіх трьох ЖК передбачено створення великої кількості паркомісць – за попередніми розрахунками їх має бути цілком достатньо для того, щоб задовольнити потреби мешканців, працівників та відвідувачів кварталу, а у разі повітряної тривоги ці паркінги використовуватимуться як притулки для всіх мешканців кварталу.

Детальний план теріторії кварталу

Слід відзначити також, що раніш уже жваво обговорювалися проблеми встановлення пішохідних зв’язків в середині кварталу та перспективи перенесення трамвайної зупинки маршруту №1, яка розташована зараз на розі вулиці Петрова та проспекту Науки. – Ще до початку війни передбачалася реконструкція трамвайних колій у цьому районі, – нагадав Михайло Аліпов, — і у її рамках планувалося вивчення можливості перенесення зупинки, яка у своєму нинішньому вигляді досить незручна як для пасажирів, так і для водіїв автомобілів. Тож  зовсім не виключено, що після реалізації нашого проекту буде актуалізоване питання перенесення зупинки на проспект Науки. – Далі архітектори Юрій Єрошек та Михайло Аліпов спільно зазначили, що цей квартал взагалі є, так би мовити, «кулуарним», тобто не призначеним для активного руху в ньому пішоходів, які не є мешканцями кварталу.

Справа – архітектор Володимир Лимарь, зліва – архітектор Ігор Саєнко

– Але необхідність пішохідних зв’язків тут не визиває сумнівів, — зробили вони висновок, — особливо з урахуванням школи, що розташована на вулиці Бригадній. Батькам буде набагато зручніше вести дітей до школи, не оминаючи при цьому весь квартал. Тому ми вже передбачили один пішохідний прохід від пр. Науки до вул. Бригадної, а до нього ми плануємо додати ще один проїзд спецтехніки, який теж зможе використовуватися пішоходами.

Справа – архітектор Юрій Єрошек, зліва – архітекторка Ольга Подушкіна

Ну і, так би мовити, під завісу зборів архітектор Андрій Шковира виступив із пропозицією, яка, втім, не стосувалася нових ЖК. — Мене у цьому кварталі давно бентежить торговий центр, що виходить на проспект Науки, — сказав він. — Цим об’єктом його власники явно «застовпили» територію під набагато більший об’єкт. Чому б у детальному плані території кварталу не врахувати перспективу будівництва у цьому кварталі якогось більш масштабного пасажу, який стане його окрасою? — Ця ідея була з інтересом зустрінута членами архітектурно-містобудівній раді, які, як вже було сказано вище, загалом схвалили новий детальний план території квартала. Тож залишається неясним тільки одне – коли війна, що триває третій рік, дозволить приступити до реалізації цих грандіозних проектів.

Головний архітектор Дніпра Дмитро Волик підводить підсумки обговорювання проектів 

Джерело — gorod.dp.ua